Naučna delatnost Fakulteta za sport bogatija je za osmi broj našeg naučnog časopisa, koji nastavlja razvoj u redizajniranom, osveženom izdanju i pod novim imenom „Sport, mediji i biznis” (umesto dosadašnjeg „Sport i biznis”) i pokriva različite oblasti koje se izučavaju na našem fakultetu. Takođe, postavljen je i sajt časopisa na adresi www.smb.edu.rs .

Upravo je ta raznovrsnost iz imena potvrđena i između korica poslednjeg izdanja, u kojem se nalazi 13 članaka 20 autora, koji dolaze sa šest naučnih institucija u Srbiji i inostranstvu.

Tako se u osmom broju mogu pročitati sledeći originalni naučni, pregledni i stručni radovi:
– Bojana Milićević Marinković i Nino Manojlović – „Inkluzija i sport”;
– Krešimir Lacković i Tea Gašparić – „Uloga i položaj žena u sportskom novinarstvu”;
– Sanja Domazet – „Sport u životu i umetnosti književnika”;
– Miloš Čolić, Ana Gavrilović i Uroš Selenić – „Sportski turizam nacionalnog parka Tara”;
– Željko Turčinović, Milan Radaković, Nevena Naumčev i Miao Wu – „Primena Six sigma i Pareto dijagrama u košarci”;
– Đorđe Redža – „Specifičnosti povreda u streličarstvu”;
– Zaga Vučković – „Metaphorical language in specialized and popular scientific texts”;
– Neven Obradović – „Istraživanja Herte Hercog – preteča teorije koristi i zadovoljstva”;
– Uroš Selenić – „Fotografija i klikbejt naslovi: sredstva onlajn medija u procesu manipulacije čitalaca”;
– Tamara Tasić i Aleksandar Đokić – „Eksterna komunikacija FK Radnički Niš na društvenoj mreži Instagram”.

Izdavačka delatnost Fakulteta za sport je intenzivna, a tri knjige su predstavljene u ovom broju časopisa. Kroz izdvojeni naučno-istraživački segment knjige „Biti četvrti: šampioni bez olimpijske medalje”, autor Predrag Bajić je priredio tekst „Fenomen četvrtog mesta u sportu kroz društvenu i medijsku prizmu: Olimpijske i Paraolimpijske igre”.

Takođe, tu su i dva prikaza: Nataša Raketić – „Transformacija televizije i novinarstva u medijskoj industriji
digitalnog doba” (knjiga Tatjane Ćitić „Savremena televizija i osnove TV novinarstva”) i Ivana Parčina – „Vodič za preživljavanje u svetu biznisa” (knjiga Nenada M. Vunjaka i Milana B. Radakovića „Menadžment poslovnih finansija”).

Naš časopis je kategorisan u Ministarstvu prosvete za 2022. godinu kao M53 (pod prethodnim imenom „Sport i biznis”).

Sve dalje informacije možete pronaći na sajtu časopisa www.smb.edu.rs i dobiti putem e- adrese smb@fzs.edu.rs . Aktuelni i svi raniji brojevi su dostupni i na adresi https://www.fzs.edu.rs/nauka/izdavastvo .