Fudbal je od ranog detinjstva bio njegov prvi i jedini izbor, a sada je odlučio da se dodatno stručno usavrši i obrazovanje stekne na Fakultetu za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“. Neven Marković imao je dugogodišnju internacionalnu fudbalsku karijeru, a sada želi da se razvija na polju sportskog menadžmenta i da na osnovu iskustva koje je stekao, kontakte koje je stvorio i znanja koje će dobiti na našem fakultetu stvori jedan novi sistem koji će doneti mnogo toga pozitivnog našem sportu i sportistima.

– Mnogo lepih reči i preporuka o Fakultetu za sport dobio sam od profesora Tome Obradovića koji je nekada radio na ovom fakultetu. Čuo sam mnogo toga o profesionalnosti zaposlenih, kvalitetu nastavnog kadra… Preko profesora Obradovića sam i upoznao prof. dr Ivanku Gajić, dekana Fakulteta za sport sa kojom sam dugo bio u komunikaciji, iako u to vreme nisam bio student. Razmenjivali smo iskustva iz oblasti sporta i nauke i odlučio sam se da upišem master studije Menaždment u sportu – počinje priču Neven Marković i dodaje:

– Želim da se usavršim u oblasti sportskog menadžmenta i da jednog dana stvorim sistem koji će biti poseban, u kome će se etika, ljudske i profesionlane karakteristike sklopiti u finalni proizvod koji želim da stvorim. Novac neće biti glavni motiv, već stvaranje pravih ljudi koji će želeti i umeti da daju doprinos sportskoj industriji. Želja je da ljude koje budem selektovao i edukovao kroz taj i takav sistem, odmah nakon završetka sportske karijere budu sposobni za rad u sklopu neke sportske organizacije. Fudbal sam igrao u mnogim zemljama i to iskustvo koje sam sticao širom sveta želim da podelim sa sportistima i budućim studentima i tako dam neki svoj mali doprinos svetu sporta – konstatuje Marković.

Fudbalsku karijeru počeo je u Radu sa Banjice, a potom ga je put vodio u Rumuniju, Hrvatsku, Grčku, Ameriku… Najviše se zadržao u Švajcarskoj u ekipi Serveta i Poljskoj, gde je branio boje Lehije iz Gdanjska:

– Kada sam završio fudbalsku karijeru, dobio sam poziciju u sklopu menadžmenta Lehije. Bio sam savetnik predsednika kluba i prošao sam kroz sve strukture kluba, od PR-a, preko marketinga, do finansija. Bio sam u prilici da upoznam kompletan sistem, a imam i dosta iskustva što se tiče prakse. U Gdanjsku sam upoznao mnogo kvalitetnih ljudi i naučio sam mnogo toga. Sve kontakte koje sam stekao ne samo u Poljskoj već u celom svetu želim da upotrebim za dobrobit sporta i novih talenata. Kroz igračku karijeru sam video gde šta funkcioniše i gde postoje problemi i želim sa tim da upoznam mlade sportiste sa kojim budem radio i pomognem im u svemu tome.

Zanimljivo je istaći da je Neven odrastao družeći se sa Novakom Đokovićem sa kojim je i dan danas najbolji prijatelj. To prijateljstvo je u velikoj meri uticalo da se Neven opredeli za ovaj put koji je izabrao:

– Imao sam tu čast i sreću da odrastam uz velikog čoveka i velikog šampiona kakav je Novak Đoković. Uz njega sam stekao mnoga znanja, naučio da razmišljam na pravi način i veoma mi je drago da sa njim delim identične stavove koji se tiču razvoja sporta i same budućnosti sporta. Kroz život i karijere smo se pratili i podržavali, razmenjivali iskustva i savete i nadam se da će i u budućnosti biti tako – zaključio je Marković.