Milan Mihajlović, redovni profesor na Fakultetu za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“, imao je jednu od najodgovornijih funkcija na takmičenju u dizanju tegova na Olimpijskim igrama u Parizu.

Dugogodišnji predsednik Saveza za dizanje tegova Srbije i generalni sekretar Evropske federacije u dizanju tegova, u glavnom gradu Francuske je bio glavni maršal.

Uloga glavnog maršala je da određuje redosled i izlazak takmičara na podijum. Treneri dolaze sa zahtevima, a moj posao je da na osnovu vremena, rezultata i samog toka takmičenja odredim da li se određena težina prihvata. Veoma je odgovorna pozicija, jer se tu određuje kojim će se tempom takmičenje odvijati“, istakao je prof. dr Mihajlović.

Kvalitet takmičenja je bio na izuzetnom nivou, u šta je profesor Mihajlović mogao da se uveri na licu mesta.

Oboreno je mnogo svetskih, olimpijskih i kontinentalnih rekorda. Sama selekcija je garantovala kvalitet, jer je zaista postalo veoma teško doći do najveće smotre svetskog sporta“.

Ovu su već treće olimpijske igre na kojima je profesor Mihajlović imao ulogu službenog lica. Sve su bile specifične na svoj način.

U Riju su nas plašili zika virusom i favelama, u koje zone možemo da idemo, u koje ne. Tokio je bio neobičan bez publike, jer je bio u vreme korona virusa. Bila su stroga pravila, aplikacija koja te prati, mogao si da budeš izbačen sa Igara samo zbog toga što si izašao iz sobe ili hotela. Pariz se kao domaćin potrudio. Bilo je različitih komentara, ali  Francuska se kroz Igre predstavila u najboljem svetlu. O sitnim negativnim stvarima mislim da ne treba ni da se govori“, kaže profesor Mihajlović.

Ono što je najviše impresioniralo su pune tribine.

Takmičenje u dizanju tegova je bilo puno od prvog do poslednjeg dana, a cena karata su zaista bile visoke. Kada je publika tu, to je sasvim druga atmosfera. Dobijemo pravi spektakl, posebno od onih sportista, koji znaju da komuniciraju sa gledaocima. Sa publikom sve ima dušu“.

Olimpijske igre su odavno postale mnogo više od najvećeg sportskog događaja na planeti.

Sport je od jedne amaterske delatnosti došao do toga da je obavezno da se stvara profit. Ako nisi u mogućnosti da organizuješ zaradu, onda taj sport neće ni postojati. Problem je što je sve postalo mnogo veliko, imamo 30 svetskih prvenstava u jednom trenutku. Problem je organizovati jedno svetsko prvenstvo u nekom sportu, a kamoli sve odjednom. Posebno jer su postavljeni jako visoki standardi. Međutim, Olimpijske igre imaju budućnost. Sport je taj koji spaja kulture, nacije, vere on je potreban i neophodan društvu“, analizirao je trenutnu situaciju prof. dr Mihajlović.

Iskustva koja je stekao na Olimpijskim igrama, profesor Mihajlović nesebično prenosi studentima Fakulteta za sport.

Prošao sam sve faze procesa, od slanja nominacije, selekcije, svih pripremnih takmičenja. U samom Parizu sam bio u celom organizacionom sistemu, od transporta do uzimanja opreme, akreditacije do realizovanja takmičenja. Veliko je iskustvo kada neposredno prođeš kroz sve to, kada vidiš šta sve mora da se uradi. Na Fakultetu za sport se trudimo da predavanja budu interaktivna, da što je moguće više kroz razgovor budu uključeni svi studenti. Dokazano je da kroz praktične primere studenti najbolje usvajaju gradivo, da ih priče o organizaciji velikih takmičenja, sva ta iskustva bilo ona pozitivna ili negativna, podstiču na razmišljanja i neka dodatna istraživanja pa ću sigurno i sve ono što sam imao prilike da doživim u Parizu podeliti sa studentima u cilju njihove što bolje edukacije, ali i inofrmisanosti o novim trendovima u svetu sporta“, zaključio je prof . dr Milan Mihajlović.

Da podsetimo, studenti Fakulteta za sport su blistali na Igrama u Francuskoj. Reprezentativci Srbije u vaterpolu Sava Ranđelović, Viktor Rašović, Radomir Drašović i Petar Jakšić predvođeni selektorom Urošem Stevanovićem osvojili su zlatne medalju, kao i strelkinja Zorana Arunović zajedno sa trenerom Jelenom Arunović. Marica Perišić je stigla do srebra u tekvondou, dok su Aleksa Avramović i Vasilije Micić kao deo košarkaške reprezentacije Srbije došli do bronze.