Beograd, 05.07.2017.

Na 38. sednici Upravnog odbora Udruženja univerzitetskih nastavnika i naučnika Vojvodine održanoj 30. 06. 2017, Nagrada za životno delo u oblasti društveno-humanističke nauke i umetnosti za 2017. godinu dodeljena je prof. dr Draganu Kokoviću – redovnom profesoru Fakulteta za sport.

Profesor Koković, osim što predaje Sociologiju i Etiku u sportu na našem fakutetu, on je redovni profesor na međunarodnom ECPD programu postidplomskih studija. Redovni je profesor Sociologije i Sociologije kulture na Odseku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Autor je više od stotinu naučnih radova iz oblasti sociologije kulture, sociologije sporta, sociologije obrazovanja, sociologije religije, socijalne i kulturne antropologije. Predsednik je Sociološkog društva Srbije, član Sociološkog društva Srbije i Crne Gore i član Jugoslovenske asocijacije za naučno istraživanje religije. Sociološke nauke doktorirao je 1982. godine na Univerzitetu u Beogradu, odbranivši tezu „Životni stav i kultura – međuodnosi i međuzavisnosti”. Bio je urednik časopisa Polja od 1985–1987. god. Koautor je više univerzitetskih udžbenika i naučnih studija: Sociologija (Beograd, 1987, 1991), Male verske zajednice u Vojvodini (Novi Sad, 1986), Ogledi iz sociologije obrazovanja (Sombor, 1995). Njegove najznačajnije studije su: Doba nasilja i sport (Novi Sad, 1990), Zaboravljena kultura (Novi Sad, 1993), Sociologija religije i obrazovanja (Sombor, 1996), Naziranje umetnosti (Novi Sad, 1998), Sociologija sporta (Beograd, 2001), Kultura i umetnost (Novi Sad, 2001), Pukotine kulture (Novi Sad, 2005), Društvo i medijski izazovi – uvod u sociologiju masovnih komunikacija (Novi Sad, 2007), Fenomenologija slobodnog vremena (Novi Sad, 2008), Socijalna antropologija sa antropologijom obrazovanja (Banja Luka, 2008), Naličje takmičenja: sport – između olimpijada i iluzijada (Novi Sad, 2008), Društvo i obrazovni kapital (Novi Sad, 2009).

Ovom prilikom čestitamo našem profesoru na dobijenoj nagradi i ostvarenim impresivnim rezultatima, kako u naučno-istraživačkoj, obrazovnoj delatnosti, tako i  u oblasti društvene aktivnosti i razvoja sistema edukacije.