Narednog vikenda u prostorijama Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ održaće se dvodnevna rukometna konferencija „HANDBALL TALKS“ koja će okupiti veliki broj eminentnih gostiju iz zemlje i regiona. Ambiciozni projekat koji ova visokoškolska ustanova realizuje zajedno sa poznatim specijalizovanim rukometnim medijem Balkan-Handball.com povodom 15 godina rada, okupiće rukometne legende iz različitih generacija koje su donosile puno uspeha ljubiteljima sporta u našoj zemlji.

Zamišljena kao spoj podsećanja na slavne dane rukometa u našoj zemlji i pravca u kome bi trebalo da se razvija u budućnosti, konferencija „HANDBALL TALKS“ će kroz osam panel diskusija i različitih prezentacija u dva radna dana predstaviti sve najbolje što rukomet ima.

Posle nekoliko decenija u Beogradu, ljubitelji rukometa će imati priliku da čuju legendarnog Vlada Štencla, stručnjaka koji je sa reprezentacijom Jugoslavije 1972. godine u Minhenu osvojio prvo rukometno olimpijsko zlato. Pored njega, tačno 50 godina od sjajnog uspeha, na te dane podsetiće i jedan od najboljih igrača te generacije Milan Lazarević.

Tačno deset godina je prošlo od nezaboravnih rukometnih dana u beogradskoj „Areni“, kada je muška reprezentacija Srbije osvojila svoju jedinu medalju na velikim takmičenjima, srebrnu. Tada je pred 20.000 navijača, generacija Ilića, Stanića, Šešuma, Manojlovića i drugova, došla do velikog finala Evropskog prvenstva sa Danskom.

– To je jedinstven događaj koji je ostao upamćen u kolektivnoj svesti nacije. Nama je sigurno obeležio karijere. Igranje u takvoj atmosferi na domaćem terenu je nešto što nikada kao generacija nećemo zaboraviti. Nikada se više nisu ponovili taj adrenalin i energija, a teško da će se tako nešto desiti i u bližoj budućnosti. Igrao sam i na drugim mestima pred 20.000 ljudi, ali nije isto kada igraš u Kelnu ili Beogradu. Drago mi je da će i konferencija poslužiti da evociramo uspomene na te dane euforije u „Areni“ – kaže jedan od srebrnih „orlova“ i jedan od učesnika ovog rukometnog skupa na Fakultetu za sport, Žarko Šešum i dodaje:

– Ljudi koji budu učestvovali na konferenciji imaće priliku da čuju i o uspesima drugih generacija. Sve teme su afirmativne i siguran sam da će poslužiti da se o rukometu razmišlja na jedan lepši način. O rukometu se više piše ružno nego lepo, i za to smo svi krivi po malo. Moramo se svi potruditi oko promocije. Rukomet je ratnički sport i narod ga voli – jasan je bivši reprezentativac koji je prošlog leta završio igračku karijeru.

Predavač na konferenciji biće i aktuelni selektor reprezentacije Srbije, Toni Đerona, koji će govoriti o „španskom rukometnom modelu“. Biće prikazan i dokumentarni film „1993“ o čuvenom finalu plej-ofa Crvene zvezde i Partizana generacije Peruničića, Jovanovića, Škrbića…

O „karijeri posle karijere“ govoriće nekadašnji vrhunski rukometaši, sada uspešni poslovni ljudi – Branko Kokir, Goran Šprem i Dragan Škrbić.

Na temu „budućnost rukometa u regionu“ govoriće predsednici klubova iz čitavog regiona, makedonskog RK Eurofarm Pelistera Dr Zoran Sterjev, hrvatskog RK Nexe Josip Ergović i srpskog šampiona RK Vojvodina, Milan Đukić, kao i generalni sekretar slovenačke Federacije, Goran Cvijić.

Na konferenciji će biti reči i o rukometu na pesku, disciplini koja je blizu ulaska u olimpijski program. O njoj će govoriti član IHF komisije Saša Kuburović i jedan od najboljih „peskaša“ u Evropi, Rastko Aničić, dok će kao prava poslastica drugog dana programa biti predavanje jednog od najboljih trenera današnjice – Lina Červara. Osvajač zlatne olimpijske i svetske medalje sa reprezentacijom Hrvatske govoriće o svom putu do sportskog Olimpa.

Koliki znčaj ova panel ima u svetu rukometa najbolje svedoči podatak da će delovi diskusija biti direktno prenošeni na TV Arena sport.

Fakultet za sport je prethodnih godina u nekoliko navrata organizovao stručne skupove sa rukometnom tematikom. „Minut do 12 za srpski rukomet“, „Rukomet i mediji“, „Savremeni pristupi radu sa mlađim kategorijama u rukometu“, „Rukomet danas, sutra“ su teme koje su obrađivane na orkuglim stolovima i panelima koje je realizovao Fakultet za sport u saradnji sa istaknutim rukometnim radnicima, trenerima i nekadašnjim reprezentativcima, a sa tom praksom nastaviće se i u budućnosti.