Šta raditi po završetku igračke karijere jedno je od najčešćih koje postavljaju vrhunski sportisti. Odgovor su pokušali da daju nekadašnji rukometni reprezentativci Srbije i Hrvatske, a sada uspešni poslovni ljudi: Dragan Škrbić, Goran Šprem i Branko Kokir na panel diskusiji u okviru dvodnevne konferencije „HANDBALL TALKS“ na Fakultetu za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“.

Bila je to sjajna prilika za ljude iz sveta sporta, ali i naše studente da iz prve ruke čuju iskustva nekada velikih rukometnih asova, osvajača olimpijskih, svetskih i evropskih medalja, kako je izgledao njihov novi početak i kako su se pronašli u svojim novim profesijama.

Dragan Škrbić, nekadašnji as Crvene zvezde i reprezentacije Srbije, je zajedno sa španskim partnerom vlasnik kompanije Medcom Tech, koja se bavi nabavkom i distribucijom medicinske opreme.

– Suština je da svi shvatimo da i posle rukometa, odnosno sporta postoji život. Bilo mi je jasno da ma koliko da sam zaradio od rukometa to neće biti dovoljno da od toga živim u dužem vremenskom periodu. Imao sam neke investicije i u poljoprivredu, dok se nisam okrenuo onome što sada radim. Slučajno sam ušao u priču sa jednim bivšim igračem Barselone. Krenuo sam praktično od nule, ništa nisam znao o tome. Nikada nisam slutio da će mi hirurzi biti najbliži saradnici. Međutim, veoma brzo me to zainteresovalo. Učio sam, bavio se time i zavoleo sam to što sada radim, kao što sam voleo rukomet – u dahu je rekao Dragan Škrbić.

Nekada sjajno krilo hrvatske reprezentacije Goran Šprem je jedan od čelnih ljudi firme „Uniline.hr“, koja se bavi sportskim turizmom.

– Mene je na neki način otreznila povreda ramena u 29 godini. Tada sam prvi put počeo da razmišljam šta posle. Dok ste sportista, ceo život vam je organizovan. Svi rade za vas i vaša najveća briga je da ne zakasnite na trening ili utakmicu. Međutim, to nije realan život i veoma je teško kada to otrežnjenje dođe u 35. godini. Morate ponovo da krenete ispočetka, što nije nimalo lako. Sa druge strane mnogo mi je pomoglo to što sam bio sportista. Nikada ne odustajem i to mi je omogućilo da veoma brzo učim i napredujem. Iskreno, ja i sada malo znam o turizmu, ali znam kako da organizujem posao i kako da moji ljudi budu zadovoljni. Jedine dve stvari koje ne dozvoljavam su razgovori o platama i narušavanje atmosfere. Sve ostalo je dozvoljeno, dok su rezultati dobri – rekao je Šprem.

Branka Kokira, asa Partizana i reprezenacije Srbije, je put posle sportske karijere odveo u posao, za koji praktično nije ni znao da postoji. Na poziciji je regionalno direktora za „Merkuk Games“, firme koja se bavi igrama na sreću

– Dok sam igrao rukomet, nikada nisam ušao u kladionicu. Sećam da sam kada sam dobio ponudu da radim, o tom novom poslu sam učio  u isto vreme sa mojim sinom. Ništa nisam znao o tome. U početku su mi šefovi bile devojke 15 godina mlađe od mene. Teško je bilo, Međutim, korak po korak došao sam do sadašnje pozicije – rekao je Kokir i dodao:

– Moj je stav da rukometaši ili uopšte sportisti, treba više da vode računa o obrazovanju tokom karijere. Mnogo će im biti lakše kada završe profesionalno bavljenje sportom. Međutim, svestan sam da je kod nas to lako reći, a teško uraditi. Verujem da će naša priča pomoći nekim budućim generacijama da lakše prebrode taj težak period u životu svakog sportiste.

Posle sjajne diskusije na temu Karijera posle karijere, usledio je panel koji je govorio o budućnosti rukometa u regionu. Svoje stavove su izneli Josip Ergović (RK Nexe), Dr Zoran Sterjev (RK Eurofarm Pelister), Goran Cvijić (RZS) i Milan Đukić (RK Vojvodina i ARKUS).

Karijera posle karijera i Budućnost rukometa u regionu bile su dve od osam panela diskusija u okviru rukometne konferencije “HANDBALL TALKS” u organizaciji specijalizovanog rukometnog portala Balkan-Handball.com i Fakulteta za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla.