Kragujevački vaterpolo klub Radnički ovogodišnji je osvajač Kupa Srbije. Minulog vikenda vaterpolisti Radničkog su na bazenu SC „Milan Gale Muškatirović“ pobedama nad Crvenom zvezdom i ekipom Šapca potpuno zasluženo osvojili prvi trofej u sezoni.

KVK Radnički je od ove godine partner Fakulteta za sport Univerziteta Union – Nikola Tesla. Takođe, direktor kluba, proslavljeni reprezentativac Jugoslav Vasovič je diplomac, a petorica igrača: Nikola Lukić, Lazar Dobožanov, Nebojša Toholj, Uglješa Panić, Nemanja Stanojević kao i trener Uroš Stevanović su studenti našeg Fakulteta.

– Želeo sam dodatno da se usavršim i upotpunim svoje obrazovanje i teorijsko znanje. Zato sam na preporuku mnogo ljudi iz sveta vaterpola, igrača i trenera, upisao Fakultet za sport i naravno odabrao studijski program Trener u sportu. Znanje koje ću dodatno steći na Fakultetu za sport će mi sigurno omogućiti da još više napredujem – počinje priču i sa ponosom ističe Stevanović.

Jedan od najzaslužnijih za veliki uspon kragujevačkog vaterpolo kolektiva koji je 2016. krenuo praktično od nule, ali i za ovaj ovaj uspeh u Kupu, je upravo Uroš Stevanović:

– Bilo je mnogo onih koji su nam dodelili ulogu autsajdera na ovom završnom turniru Kupa, a među njima su bili i naši rivali. Ali, imali smo veliko samopuzdanje i čvrsto smo verovali da možemo da osvojimo ovaj trofej. Ove dve utakmice u polufinalu i finalu su bila naša dva najbolja meča ove sezone, ali u nastavku takmičarske godine moramo da budemo još bolji. Želimo plasman u A1 regionalnu ligu i osvajanje titule šampiona Srbije – rekao je posle velikog uspeha Stevanović.

Iako ima samo 37 godina, iza Uroša Stevanovića je zavidna trenerska karijera koja traje već 14 sezona. Zanimljivo je da je svojevremeno upisao Matematički fakultet, koji je napustio zbog ljubavi prema vaterpolu. Međutim…

– Igračku karijeru sam završio već sa 23 godine i otisnuo sam se u trenerske vode. Jednostavno, u to vreme sebe više nisam video u bazenu, ali moram da priznam da mi se dopala ideja jednog mog prijatelja da u ulozi trenera ipak ostanem pored bazena. Želeo sam još malo da uživam u vaterpolu ne sluteći u to vreme gde će me sve to odvesti.

Stevanović je počeo da radi kao trener mlađih kategorija u Crvenoj zvezdi, pa se kao dete Partizana, na poziv kluba iz Humske, vratio u redove crno-belih. Kao pomoćnik Igora Milanovića, dao je značajan doprinos u osvajanju Lige šampiona. Potom je kao prvi trener Partizana osvojio Super kup Evrope i domaće prvenstvo. Dragoceno iskustvo skupljao je i kao pomoćnik Vladimira Vujasinovića takođe u Partizanu, a kao deo stručnog štaba Radničkog iz Kragujevca kalio se i na putu do finala Lige šampiona.

– U 2014. godini sam dobio poziv Dejana Savića da mu se pridružim u stručnom štabu reprezentacije Srbije, što sam naravno oberučke prihvatio i tako na neki način učestvovao u fantastičnom nizu našeg reprezentativnog vaterpola u kome je osvojeno sve što se moglo osvojiti – sa ponosom ističe Stevanović koji sada obavlja funkciju selektora junorske reprezentacije Srbije sa kojom ga uskoro očekuje učešće na Svetskom prvenstvu u Kuvajtu.

Zanimljivo je da su Kargujevačni do trofeja u Kupu Srbije stigli kao jedina ekipa na završnom turniru koja se ne takmiče u najkvalitetnijoj regionalnoj ligi:

– Mi smo ove godine članovi A2 regionlne lige sa velikim ambicijama. Trenutno smo bez poraza posle 10 kola sa učinkom od devet pobeda i jednim remijem. Silno želimo plasman u viši rang, jedan trofej je već osvojen, ali mi smo željni pehara i učinićemo sve da nastavimo trijumfalni niz.

Urošu Stevanoviću, našim studentima Dobožanovu, Toholju, Lukiću, Paniću, Stanojeviću i kompletnom klubu KVK Radnički čestitamo na osvajanju trofeja i želimo još mnogo uspeha u budućnosti.