Da nikada nije kasno za akademsko obrazovanje, pokazuje primer Predraga Samardžiskog, vrhunskog košarkaša i nekadašnjeg igrača Partizana i Crvene zvezde. Reprezentativac Severne Makedonije odlučio je da sa 37 godina upiše Fakultet za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“.

Odabrao je studijski program Trener u sportu.

Moja glavna preporuka da upišem Fakulet za sport bio je prof.dr Vladimir Koprivica. On je jedno od najvećih imena na polju fizičke pripreme, sarađivao sam sa njim i to je bila najbolja moguća pozivnica. Takođe raspitao sam se kako funkcioniše fakultet, da ima mnogo pogodnosti za vrhunske sportiste i odluka je bila laka“, u dahu govori Predrag Samardžiski.

Iako je i dalje aktivan kao igrač, jedan je od najredovnijih studenata na predavanjima.

Iskreno mogao sam da upišem neki kurs ili da izabrem još neki lakši način, ali nisam hteo. Ovo me zanima i stvarno želim da dobijem znanje koje će mi koristiti u mojoj budućoj karijeri. Znanje niko ne može da mi oduzme. Mnoge stvari u košarci sam prošao, igrao sam toliko godina, promenio mnogo klubova i trenera, ali na Fakultetu za sport ću sigurno naučiti nešto novo i ono što je možda najvažnije, kako da to znanje na pravi način prezentujem igračima“.

Predrag je završio prvi semestar i kako kaže Fakultet je za sada ispunio sva njegova očekivanja.

Možda i više nego što sam očekivao. Prvo moram da istaknem vrhunski nastavni kadar. Većina profesora je ostvarena u praski u svojim oblastima, tako da mogu da nam govore kroz svoje iskustvo, a ne samo teoriju. Druga stvar je što ako niste u mogućnosti da dođete na predavanje, sve možete da pratite putem e-nastave. Sve je izuzetno dobro organizovano i potpuno posvećeno studentima“.

Ukazao je Samardžiski i na povezanost studijskih programa.

Sve je na neki način isprepletano i u vezi sa sportom. Mi na primer na studijskom programu Trener u sportu u prvoj godini imamo predmet Uvod u menadžment. Neke moje mlađe kolege su govorile šta će nama trenerima predmet koji je praktično ekonomski. Odmah sam im ukazao da se svugde u svetu treneri zovu menadžeri, osim kod nas. On mora da se razume u sve oblasti kako bi njegova ekipa funkcionisala na pravi način. Drago mi je što je to prepoznato i na pravi način implementirano na Fakultetu za sport“.

O razlozima zašto je u 37. godini odlučio da upiše Fakultet za sport, Samardžiski kaže.

Nisam to ranije uradio, iskreno jer sam bio na neki način lenj. Imao sam mnogo obaveza u profesionalnoj karijeri i nekako mi je bilo lakše da se samo tome posvetim. Radio sam ja na na svom obrazovanju, ali nikada nisam imao obavezu. Shvatio sam u jednom trenutku da je važno da imam školu, koja će mi omogućiti da na kvalitetan način radim ono što volim. Dolaskom na Fakultet za sport sam uradio pravu stvar. Znam da ću se ja mnogo bolje osećati i biti mnogo zadovoljniji zbog činjenice da sam svojim trudom i svojim znanjem završio fakultet. Sjajno se slažem sa mlađim kolegama, prija mi komunikacija sa njima. Ni za šta u životu nikada nije kasno, ako imate želju da to ostvarite“.

U bogatoj igračkoj karijeri Predrag je igrao i za Partizan i za Crvenu zvezdu. Sa Partizanom je bio šampion dražve, sa Zvezdom je osvojio Kup Radivoja Koraća, sa FMP –om ABA ligu i Kup Radivoja Koraća. Kao kapiten je dugo godina predvodio reprezentaciju Makedonije sa kojom je učestvovao na tri Evropska prvenstva.

I dalje se dobro osećam i želim da igram još godinu ili dve. Trenutno nemam klub i nadam se da će se to promeniti. Međutim i to sam iskoristio da višak slobodnog vremena usmerim na učenje i dolazak na predavanja. U svakoj lošoj stvari, uvek može da se nađe nešto dobro“.

Planovi za budućnost Predraga Samardžiskog su vezani za košarku.

Želim da budem košarkaški trener, ceo život sam u tom sportu. Već razmišljam u tom pravcu. Uspostavio sam kontakt sa mnogim bivšim saigračima koji su sada u tim vodama. Fakultet za sport je najvažnija karika u tom lancu. Za sve koji žele da budu uključeni u sport, bilo kroz trenerski posao, novinarstvo ili menadžment, mislim da je ovo najbolje mesto kao početna stanica za ostvarivanje snova i ciljeva“, zaključio je Samardžiski.

Podsećamo da je u toku predupisna prijava za školsku 2024/25 godinu, koja obezbeđuje popust na školarinu, i da traje do 1. aprila, kao i da je broj mesta na studijskim programima Trener u sportu, Menadžment u sportu i Sportsko novinarstvo ograničen.