Studenti treće godine studijskog programa Sportsko novinarstvo Fakulteta za sport Univerziteta „Union Nikola Tesla“, u okviru fakultativne nastave na predmetu „Poslovna komunikacija“, posetili su Vladu Republike Srbije kako bi se upoznali sa radom službe Protokola.

Studente je, u obilazak, ove najvažnije institucije u zemlji vodila predmetni profesor Biljana Vitković.

Samostalni savetnik za državne posete i ceremonijal u Sektoru za poslove protokola Vlade RS,  Ljudmila Milatović dočekala je studente i održala predavanje o jačanju ugleda institucije primenom i poštovanjem protokolarnih procedura kao i  pravilnoj upotrebi državnih simbola, grba, zastave i himne.

„Ovaj susret upriličen je kako bi studenti kao budući predstavnici medija – dobili praktično znanje – da na adekvatan način prezentuju sebe, instituciju i državu u različitim poslovnim prilikama“, naglasila je profesorka Vitković u Sali za konferencije.

Milatović je predstavila program posete i objasnila na koji način protokol uređuje i određuje oblike moderne komunikacije.

Studente je detaljno upoznala sa istorijatom zgrade Vlade, koja je prvobitno bila zgrada Ministarstva finansija Kraljevine Jugoslavije. Milatović se posebno osvrnula na – stav i ponašanje zvaničnika u obraćanjima medijima i javnosti, koji značajno utiču na ubedljivost govora.

U Sali za sednice, studenti su imali prilike da sednu za okrugli sto gde ministri Vlade zasedaju i donose važne odluke i zakone:

“Ova sala se uvek zaključava iz bezbednosnih razloga. Lusteri koji se u njoj nalaze su veoma interesantni. Naime, češka je vlada, kad je zgrada postala mesto Ministarstva finansija, poklonila tri lustera. Jedan je stradao u bombardovanju 1999. godine, ali smo preostala dva restauirali. U ovoj sali se donose odluke. Svako Ministarstvo može da da  predlog zakona na razmatranje i ukoliko prođe vladu ide dalje u Skupštinsku proceduru”, obrazložila je Milatović.

Obilazak je nastavljen ka tzv. Žutom salonu gde se održavaju protokolarni sastanci u kome, prema rečima Milatović, “nema sukoba razmišljanja kada se zvaničnici sretnu”.

“U njemu je razgovor obično prijateljski i govori se o temama o kojima obe strane imaju zajednički stav. Protokolarni sastanak traje od 30 do 45 minuta i tu nema nikakvih papira, to je zaista prijateljski susret. Ovaj salon služi za jedan opušten razgovor gde zvaničnici razmene često i poklone”.

Milatović je u razgovoru sa studentima iznela i neke zanimljive detalje prilikom dočeka strane delegacije, važne za ispravan protokol:

“Desno se uvek postavlja gost, jer je desna strana – strana prioriteta! Uvek ćemo onog ko je najbitniji stavljati sa desne strane. Nekada dolazi do grešaka, jer ljudi gledaju na strane iz pogrešne vizure. To je veoma važno protokolarno pravilo. Bečkom konvencijom je protokol usklađen među svim zemljama. Postoje samo male razlike. Rusi su nama najsličniji, ali Daleki istok ima više ceremonija i samim tim je njihov protokol strožiji. Jako je krut. Takav je i turski”.

Poseban utisak ostavila je Soba za poklone u kojoj se nalaze darovi koje su premijeri dobijali od delegacija koje su dolazile u posetu Beogradu. Vlada Srbije je jedina institucija koja ima ovakvu sobu.

“Mnogo je poklona u ovoj sobi. Najzanimljiviji su oni poput slike iz Novog Pazara sadašnje premijerke koja je ‘oslikana’ od farmerki. Ovde ima i puno sportskih poklona poput: dresa Vlade Divca, Peđe Stojakovića, Novaka Đokovića… Postoji nekoliko vitrina u ovoj sobi u kojima su raspoređeni darovi. Čuvamo sve poklone koje premijeri dobijaju. U zlatnoj vitrini nalaze se, uglavnom, pokloni iz Rusije. Najskuplje je amber staklo, njega donose Rusi. Veliku vrednost ima i mađarski porceland koji je poklonio premijer Mađarske. Kada je reč o darivanju, mora se veoma voditi računa kakvi pokloni se pripremaju za koju delegaciju. Postoje različite kulture i nećete svakome moći da poklonite isti, ili sličan dar,” istakla je Milatović.

Obilazak Vlade studenti su završili u još jednom od salona u kojima se dočekuju zvaničnici, specifičnom po tome što je ukrašen simbolima narodne nošnje.

“Za predsednike se u ovoj prostoriji poklanjaju ćilimi, a za premijere azbuke, prsluke itd. Moniki Beluči smo, na primer, želeli da poklonimo etno prsluk, ali nismo bili u mogućnosti da ga izradimo na vreme, pa smo joj poklonili korpu sa tradicionalnim srpskim proizvodima”, navela je Milatović.

Ona je udelila i savet jednom od naših studenata, saradnika Sportskog žurnala, kojeg je očekivao poslovni put u Švajcarsku, gde će, za redakciju Sportskog žurnala, izveštavati sa utakmice Young Boys – Crvena Zvezda. Milatović je podelila sopstvene utiske o poslovnoj kulturi ove zemlje:

“Švajcarci su dosta ležerni. Slobodni su da traže program i mi im rado izlazimo u susret. Želeli su da pogledaju jednu našu operu. Vole da budu opušteni i nisu previše formalni, ali to zavisi i od samog državnika, odnosno šefa delegacije.” “Srbi su veoma striktni kada odlaze u posete, nisam imala nijedno neprijatno iskustvo sa našim zvaničnicima u inostranstvu”, napomenula je ona.

Realizatorka posete objasnila je i značenje simbola na zastavi Srbije za koju je veliki deo populacije u zabludi šta oni zaista predstavljaju:

“U sredini grba na zastavi ne nalazi se četiri slova ‘S’, ovo su prvobitna slova „beta“ koja su metamorfozom prešla u četiri slova ‘S’. Srpski grb je jedini koji ima ta slova, jer evropska heraldika ne poznaje slova. Na zastavama i grbovima u celom svetu smenjuje se oko 30 simbola, orlovi, krune lavovi, krinovi, krstovi, sablje itd ali slova imamo samo mi”.

Na kraju, imala je i svojevrsnu poruku za mlade novinare:

“Danas živimo u doba klikbejt novinarstva. Znam da su mediji gladni nečega što vas poziva da kliknete na vest koja je netačna, provokativna. Ali istina je samo istina, tako sam učena ja kada je o novinarstvu reč. Želim vam da budete – pravi novinari! Prava, istinita priča može jednako odjeknuti i vinuti vas u visine”.

Cilj realizacije ove posete studenata je bilo unapređenje znanja i veština u vezi sa osnovnim pravilima Prokolarnog poslovnog ponašanja u okviru državnih i diplomatskih odnosa. Studenti su imali priliku da se upoznaju sa ključnim tačkama istorijata i tipovima protokola, a demonstrirana su im pravilima predstavljanja, obraćanja, oslovljavanja, sedenja u protokolarnim situacijama.

Takođe, bili su u prilici da se upoznaju i sa ulogom poklona u kulturnoj razmeni između dve ili više diplomatskih delegacija.