Fakultet za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ bio je domaćin još jednom velikom novinarskom imenu – Dragoljubu Draži Petroviću, glavnom i odgovornom uredniku Danasa. Razgovor sa gostom vodio je student treće godine sportskog novinarstva Novak Marković.

Petrovića većina zna kao kolumnistu i čoveka koji se krije iza slova P u nekadašnjoj satiričnoj emisiji PLJIŽ, a od 2016. godine je i na funkciji glavnog i odgovornog urednika lista Danas. Studentima novinarstva je kroz poučnu i šaljivu priču objasnio svoj put od Fakulteta dramskih umetnosti koji nikada nije završio, preko žurnalističkih početaka u crnoj hronici i reportažama, do kolumni i onoga što je sada.

Po dolasku u Danas Petrović je sam sebi bio urednik. Zadavao je temu, pisao reportaže i kolumne, sam ih prelamao u novinama i objavljivao na portalu. Onda je došlo vreme za novog glavnog urednika, a on, kako kaže, o tome nikada nije razmišljao. Prepričao je na njemu svojstven način kako je ipak pristao na ovu funkciju.

Mene su jedno godinu dana ubeđivali da ja to mogu. Ja sam njih ubeđivao da je to ne mogu. Onda su hteli da traže drugog urednika. Kada sam čuo koje su opcije u igri rekao sam da je bolje ja da budem glavni urednik, nego da neka budala bude meni urednik. I tako sam pristao. Prvog dana sam već razmišljao da pobegnem, ali onda bi bilo glupo. Ima tu kriza, to je teška pozicija, zato što ste vi za sve odgovorni, naveo je Petrović.

Prihvativši ovu poziciju shvatio je koliko pritisaka trpe urednici ne samo od vlasti, već i od opozicije.

„Danas je uvek bio list kritičan prema vlasti, pa onda opozicija misli da smo mi njihov list. To je njihov lični doživljaj stvari, iako mi zaista kritikujemo sve“.

Posebno naglašava da je Danas list koji želi da prikaže i drugu stranu, ali da se ta druga strana ne odaziva.

Kada bojkotuju Danas, oni se mešaju u našu uređivačku politiku, koja je takva da treba da pišemo po Kodeksu novinara, da imamo drugu stranu. Mi je nemamo i naši tekstovi jesu jednostrani, ali mi zaista želimo da pišemo o svemu. I čitaoci misle da, ako objaviš nekoga ko drugačije misli, ti si se prodao toj opciji. Onda im objašnjavamo da mi hoćemo da budemo objektivan medij“.

U Danasu su se više puta suočvali sa pretnjama nezadovoljnih čitalaca. Petrović je objasnio da oni koji prete preko društvenih mreža uglavnom neće ništa da vam urade. S druge strane, pre dve godine dobili su preteći mejl zbog kojeg je policija mesec i po dana bila ispred vrata redakcije.

Sadržaj je prvi pročitao upravo Petrović i, kako je rekao, sledio se, jer je tako slagano kao da je pisao neko ko je dobar novinar ili ima neki talenat za pisanje. Slučaj su prijavili Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal, kao i policiji gde su procenili da je pretnja ozbiljna. Na kraju se nije saznalo od koga je potekla.

Kolumne „Žvaka u pepeljari“ imaju svoju vernu publiku, a Petrović je kolumnista postao na inicijativu urednice Glasa javnosti Maje Vojinović. U početku nije verovao da to može, ali su odmah stizale pohvale od kolega, pa onda i od publike. Zato je nastavio da piše i sada je kolumnista ne samo u Danasu, već i na N1 portalu. Takođe, on i hrvatski kolega Ante Tomić imaju svoju originalnu prepisku na portalu Velikih priča. Tvrdi da mu za satirične kolumne kakve su njegove ne manjka tema.

Svaki dan ima neka apsurdna situacija, toliko apsurdna da ne možete da karikirate nešto što je već karikaturalno. Nekada, kada pišem o stvarima koje se dešavaju u Srbiji, moram da naglasim čitaocima da se to stvarno desilo. Za novinare je bolje da žive u što gore vreme“.

Kako su mediji danas uglavnom u vlasništvu korporacija koje postavljaju targete i određenu čitanost na portalu, Petrović upozorava da to utiče na kvalitet novinarstva.

Novine kakve su Danas i Politika su uvek želele da budu mediji koji ne podilaze publici. U vreme korporacija je teže zadržati tu vrstu kvaliteta, uglavnom traže kvantitet i da što više budete na Gemius listama. Nekada su se tekstovi pisali pet-šest dana. Novinar sada nema toliko vremena“.

Kaže da ga nervira jurnjava za vestima i targetima jer je on i dalje „čovek štampe“. Misli da bi tekstovi bili kvalitetniji da novinari imaju više vremena da se posvete istraživanjima i da odu negde na teren, ali je sve je manje šansi za to.

Tako je koncipirano onlajn novinarstvo, da više sediš u redakciji. Kada smo ušli u Junajted medija kompaniju uveli su nam radno vreme od osam sati, iako novinar nema radno vreme“.

Smatra da je novinarstvo zanat i da je bitnije biti dobar operativac nego imati završen fakultet. Ni urednici štampanog izdanja i portala Danasa kao ni on sam nisu završili fakultet, ali su se pokazali kao dobre zanatlije i dospeli su na te pozicije. Kako ističe, ni neki od najboljih srpskih novinara nisu imali formalno obrazovanje. Prisetio se Bogdana Tirnanića, Aleksandra Tijanića, Teofila Pančića.

Ipak naglašava da je dobro završiti fakultet zbog nekog temeljnog znanja, ali da se u novinarstvu mnogo uči i bez fakulteta. U svom stilu ukazuje na važnost načitanosti u novinarskom poslu.

Bitno je da novinari čitaju sve, od telefonskog imenika, do recepata i nekih stvari koje su nekim ljudima nebitne, kao što su deklaracije za kornišone u radnji. Nekada odatle možete dobiti ideju koju ćete iskoristiti u svojim tekstovima. Bitno je i da ste informisani i da imate novinarku pismenost – da znate da razlikujete bitno od nebitnog, da budete obavešteni i da imate novinarski nerv“.

Za svoj doprinos novinarstvu Petrović je dobio brojne nagrade, a on se šali da je to zato što je poznavao većinu članova žirija. To sigurno nije jedini razlog, iako, kako je i sam naveo, nikada neće svi biti zadovoljni izborom novinara. Za ovu godinu smatra da bi nagradu trebalo da dobije Radovan Seratlić, novinar TV Nova, koji je sa studentima vozio bicikl do Strazbura.

Tokom razgovor neizbežno je bilo i pitanje blokade Radio televizije Srbije. Petrović ne podržava targetiranje novinara i objavljivanje ličnih podataka, ali podržava blokadu. Kako je istakao, javni servis koji finansiraju građani Srbije mora biti bolji da bi bio primer drugim medijima. Da on ne taktizira, kod nas ne bi bila ovakva medijska scena.

Mislim da blokade medija nisu dobre, ali blokada javnog servisa u ovom trenutku ima neku simboliku. Mislim da je ona više iskarikirana sa njihove strane, jer imaju dva studija iz kojih mogu da emituju program. Javni servis je jako loš, mislim da studenti imaju pravo da traže da bude bolji. Blokade privatnih medija nisu dobre, a ovo ima svoju simboliku i dobro je“ , ocenio je urednik lista Danas.