Darko Plavšić, komentator Sport klub televizije održao je predavanje studentima Sportskog novinarstva u punom amfiteatru Fakulteta za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla”. Predstavio je svoj put u novinarstvu i podelio mnogo saveta budućim kolegama.

Plavšić je prethodnog meseca dobio nagradu „Zlatni mikrofon“ koju dodeljuje Udruženje sportskih novinara Srbije za najboljeg komentatora u prošloj godini. Najupečtljivije je bilo njegovo komentarisanje utakmica sa Svetskog prvenstva u košarci na Filipinima.

Ta nagrada mi mnogo znači, posebno jer su u tom žiriju iskusne kolege koji ovaj posao rade više od 40 godina. Ja sam uz njih odrastao i učio kako se ovaj posao radi. U Manili je bio poseban događaj i nadam se da sam ja doprineo da nacija oseti tu emociju koju su prenosili igrači. Ova nagrada je kruna moje karijere“.

Poznati komentator je svoju karijeru započeo u štampi. Najpre u redakciji „Vesti“, a zatim radio je i u „Blicu“ i „Kuriru“.

Najbitnije za ovaj posao je ljubav, bez ikakve dileme. Ovaj posao donosi mnogo toga lepog i ja sam imao priliku da se uverim u to. Kog mene je uvek bila čista ljubav prema sportu i novinarstvu. Još kao dete sam komentarisao utakmice“.

Plavšić je istakao da je danas teško odrediti put kojim treba da se ide, ali da ako neko želi da se bavi komentatorskim poslom, prethodni rad u štampi i pisanom novinarstvu je od ogromnog značaja za prenose utakmica.

U komentatorskom poslu kopiranje je neizbežno, uvek trebati težiti ka tome da ćete baš vi biti oni koji će da budu autentični, i to je pravi pristup. Ali kada se meč komentariše, svako će to prenositi prema nekom stilu koji je već slušao od drugih kolega. Rečenica koju sam izgovorio u Manili kada je Bogdan Bogdanović postigao koš je nešto što se desi u tom trenutku. Ja sam na tom prvenstvu sigurno imao i bolje prenose, ali jednostavno se situacija poklopila i to je ispalo sjajno. Ljudi vole kada čuju nešto novo”, rekao je Plavšić.

Darko je napomenuo da je novinarstvo postalo takvo da novinar mora sve da radi i da izveštava i da komentariše utakmice, ali i da slika i da snima za društvene mreže.

Želim vam puno sreće u nastavku studija i savetujem vas da idete na što više događaja jer najbolje priče nastaju i najbolji novinari se rađaju na terenu”, zaključio je Darko Plavšić.

Razgovor sa Plavšićem vodili su Nikola Nikolić i Nikola Paripović, studenti treće godine studijskog programa Sportsko novinarstvo.