Veza između Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ i Filipa Vlajića je neraskidiva. Došao je 2016. godine na osnovne akadamske studije, završio je na FZS i master studije,  a sada je asistent na studijskom programu Trener u sportu.

Želja za obrazovanjem, koja će mu pomoći da ostane u sportu dovela je Filipa u našu visokoobrazovnu instituciju.

Sve je krenulo 2016 godine sa obnovom kluba dizača tegova Dinamo iz Pančeva, čiji sam predsednik. Na tom putu upoznao sam prof. dr Milana Mihajlovića, tada prodekana za nastavu na Fakultetu za sport, koji je predsednik saveza Srbije za dizanje tegova. Pomogao mi je značajno u obnovi kluba i dizačkog sporta u Pančevu, a kroz razgovor mi je provukao ideju da školovanje nastavim na Fakultetu za sport”, kaže Filip Vlajić.

Ideja o dolasku je veoma brzo realizovana.

Odmah sam uvideo da se radi o jednoj ozbiljnoj ustanovi. Na Fakultetu su tada, a i danas su, predavači eminentni ljudi iz sveta sporta i sportske nauke sa kojima sam imao lepu interakciju. Takođe, mnogi poznati uspešni profesionalni sportisti su prošli kroz naš fakultet, i to daje još jednu lepu sliku o kolektivu i ustanovi”

Jedan segmenet rada na Fakultetu što ga izdvaja od ostalih visokoobrazovnih ustanova, Filip Vlajić posebno potencira.

Nastava koja se održavala na teorijskom i praktičnom nivou bila je na vrhunskom nivou. Današnji sportski stručnjak mora da bude kompletno obučen kako bi realizovao svoje znanje u praksi. Fakultet za sport bio mi je nezaobilazna pomoć za usavršavanje. Čak smo 2021.godine pokrenuli jedno zanimljivo naučno istraživanje koje će se najverovatnije pretočiti u moju doktorsku disertaciju”.

Nije mnogo trebalo Filipu da odmah po završetku osnovnih studija napravi još jedan iskorak u svom akademskom obrazovanju.

Master studije na studijskom programu Trener u sportu bile su nekako logičan sled događaja. Završni rad nosio je naziv „Uticaj specifičnog treninga dizanja tegova na izabrane morfološke karakteristike i motoricke sposobnosti seniorki odbojkaškog kluba Vizura“. Spoj odbojke, sporta gde sam tada obavljao svoj svoj stučni rad i dizanja tegova, mog matičnog sporta, iznedrio je jednu lepu tezu za završni rad. Boravak u  odbojkaškom klubu Vizura dodatno je podsticao moj napredak na polju nauke”.

Vlajićev predan i stručan rad prepoznat je od strane Odbojkaškog saveza Srbije.

Obavljao sam funkciju kondicionog trenera reprezentacije Srbije u selekcijma kadeti, mlađi seniori i mediteranska selekcija. Posle reprezentacije otišao sam u Kazahstan, gde sam bio kondicioni trener ženskog odbojkaškog kluba Kuaniš, koji je tada bio šampion Azije, najuspešniji sportski kolektiv u Kazahstanu i učesnik svetskog klupskog prvenstva u odbojci”.

Po povratku iz Azije, Filip se odlučio i za doktorske studije.

Upisao sam ih na Fakultetu za sport i psihologiju TIMS u Novom Sadu i odmah pokrenuo proceduru za „povratak“ na svoj  Fakultet za sport, ali sada u funkciji asistenta. Profesionalni planovi se nisu menjali a odnose se na konstantno stručno i naučno usavršavanje, a Fakultet za sport je bio i biće glavna baza   Veliku podršku u stručnom napretku dobijam konstantno od profesora Vladimira Koprivice, Srećka Jovanovića, Nemanje Ćopića, Adama Petrovića i Svetlane Petronijević-Višnjić, kojima sam neizmerno zahvalan”, zaključio je Filip Vlajić.