Doc. dr Ivana Parčina, u ime Fakultetu za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla”, učestvovala je na međunarodnom sastanku PROGRES projektnih aktivnosti u Sofiji.

Partner iz Bugarske, Social Hub, organizovao je okupljanje na kome su se našli predstavnici organizacija iz Rumunije, Srbije, Slovačke, Italije, Belgije, Grčke i Bugarske.

Ovoga puta se razgovaralo o obavljenim zadacima, kreativnim video snimcima edukativnih igara i  izrađenim bazama sportskih ambasadora.

Osnovu projekta čini razvoj edukativnih igara zasnovanih na resursima i alatima koji će proizvesti novi sportski model koji će koristiti nove tehnologije i biti koristan u svakom dobu koje može zahtevati socijalno distanciranje.

U fokusu su deca mlađeg uzrasta i njihovi roditelji jer se u ovoj starosnoj grupi razvijaju navike vežbanja i zato je važno intervenisati. Razvijanje edukativnog materijala i sredstava pogodnih za razvoj pozitivnih stavova i ponašanja prema fizičkoj aktivnosti kod dece mlađeg uzrasta ostvarićemo kroz koncept porodične vežbe.

Specifični ciljevi projekta uključuju:

• Izradu istraživačke studije o najboljim praksama u vezi sa promovisanjem fizičkih aktivnosti na otvorenom,
  • Sprovođenje terenskog istraživanja o tome kako poboljšati interakcije roditelja i dece,
  • Razvijanje obrazovnog materijala,
  • Ispitivanje upotrebljivosti i efikasnosti obrazovnog materijala,
  • Razvijanje i predlaganje evropske javne politike za redefinisanje i unapređenje interakcije roditelj-dete koje olakšavaju učešće u fizičkoj aktivnosti na otvorenom,
  • Kreiranje i razvoj namenske mobilne aplikacije koja će podsticati ljude da se bave fizičkom aktivnošću na otvorenom.

Sledi predstavljanje sportskih ambasadora, aktivnost koje je već započeto na društvenim mrežama, kao i priprema velikog sportskog događaja planiranog za maj sledeće godine.

Pozivamo sve da što više vremena provode sa svojim bližnjima u prirodi vežbajući, dok još traju lepi dani, a dokumentovanje tih aktivnosti u formi fotografija ili snimaka mogu postaviti na društvene mreže uz oznaku #PROGRESSProject#SPORT.