Jelena Arunović, jedan od naših najtrofejnijih trenera u streljaštvu, je sportski ambasador evropskog projekta PROGRESS, koji u Srbiji sprovodi Fakultet za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla”.

Arunovićeva je apsolvent na našem fakultetu na studijskom programu Trener u sportu. Jelena je bila selektorka reprezentacije Srbije u streljaštvu tokom tri olimpijska ciklusa (London 2012-Tokio 2020).

Zorana, njena sestra, koju trenira od 2008.godine, je pod njenim vođstvom osvojila preko 50 medalja u olimpijskim disciplinama na navećim takmičenjima, od čega je 10 zlatnih.

Uz medalje, Zorana je tokom rada sa Jelenom postavila i po jedan svetski i jedan evropski rekord. Jelena je nosilac prestižne PRO licence Svetske streljačke federacije, koja se dodeljuje za izuzetna dostugnuća u ovom sportu, kao i dobitnik Majske nagrade.

Više puta je bila proglašena za trenera godine Streljačkog saveza Srbije, kao što se i zbog rezultata svojih sportista nalazila u užem izboru za trenera godine OKS-a. Članica je komisije Žene i sport Olimpijskog komiteta Srbije (dva mandata).

Zadovoljstvo mi je da predstavim evropski projekat PROGRESS čiji sam sportski ambasador, Projekat u Srbiji sprovodi Fakultet za sport, a u narednom periodu zajedno ćemo realizovati  mnoge aktivnosti. PROGRESS se fokusira na promociju fizičke aktivnosti roditelja i dece na otvorenom u zemljama Jugoistočne Evrope i ima za cilj da razvije obrazovne resurse koji će uključiti nastavnike fizičkog, trenere, edukatore i roditelje i motivisati ih da promovišu porodično bavljenje sportskim aktivnostima na otvorenom”, istakla je Arunovićeva.

Jelena je posebno istakla jedan detalj.

Kao sportskom ambasadoru PROGRESS projekta od velike važnosti mi je što je fokus projekta na deci mlađeg uzrasta. U ovoj starosnoj dobi se razvijaju navike vežbanja i tada je važno intervenisati. Naša misija je da usadimo deci pozitivne stavove i ponašanje prema fizičkoj aktivnosti koristeći koncept porodičnog vežbanja.”

U celu priču moraju da budu uključeni roditelji.

Roditelji imaju značajan uticaj na motivaciju, ponašanje i psihički razvoj svoje dece. Vreme na otvorenom je pouzdan prediktor fizičke aktivnosti dece, a nivoi vežbanja su veći van škole negou njoj. Pomozite nam da proširimo glas o značaju projekta PROGRESS.”

Jelena Arunović ističe da je fizička aktivnost u prirodi značajna i za druge aspekte.

Ako imate decu ili druge članove porodice kojima nedostaje samopouzdanje, fizička aktivnost može biti fantastičan način da ih izvučete iz ljuske i pokažete im kako da pomeraju sopstvene granice. Porodične aktivnosti na otvorenom predstavljaju jedinstvenu kombinaciju timskog rada i rešavanja problema. Podsticanje radoznalosti o prirodi oslanja se na razvoj životnih veština uz poboljšanje samopoštovanja”, zaključila je Jelena Arunović.