Fakultet za sport ponovo je pobrao lovorike za uspešnu izdavačku delatnost, a poslednje u nizu priznanja „Žika M. Jovanović“ uručeno je za monografiju „Sergije Lukač – prometej novinarstva“, kao svojevrstan doprinos u istoriji štampe, teorijskih radova o novinarstvu i publicističkim delima. Laskavu nagradu od Živojina Rakočevića, predsednika Udruženja novinara Srbije (UNS), primili su autori prof. dr Radivoje Petrović i doc. dr Slobodan Penezić u Pres centru ove esnafske organizacije.
Knjiga predstavlja rezultat istraživačko-izdavačkog poduhvata u okviru kojeg su za odgovorima na suštinska pitanja u oblasti medija i novinarstva zajedno tragali pojedinci različitih iskustava, generacija i stavova. Međutim, svi su podjednako bili zainteresovani za dalju sudbinu ove profesije.
Počevši od studenata novinarstva (Jovan Novaković, Stefan Velimirović, Vasilije Dedeić, Žarko Milosavljević, Lazar Đurđević, Marina Periškić, Anđela Tomanić, Grigorije Rumenić, Petar Popović, Ksenija Tmusić, Danilo Stojković, Mirko Zaković, Neda Rajković, Nikola Stojanović, Petar Tadić i Vukašin Ristić), preko profesora i asistenata žurnalistike (Predrag Bajić i Uroš Selenić), pa sve do Lukačevih prijatelja, studenata, saradnika i savremenika. Kako su i sami autori, kao nosioci čitavog projekta, istakli u kratkom obraćanju, upravo se u tome ogleda i kvalitet kapitalnog izdanja.

Najviše prijaju nagrade koje vam dodeljuju vaše kolege. To je pravo priznanje. Bez obzira na to što ova nagrada godi našim novinarskim sujetama, ovaj trenutak je značajniji iz nekoliko drugih razloga. Pre svega zbog toga što smo se, posle skoro 20 godina od smrti rodonačelnika autentičnog srpskog novinarstva i osnivača prve katedre za novinarstvo na jugoslovenskim prostorima, profesora Sergija Lukača, ponovo njega setili. U našoj autističnoj kulturi sećanja, ovaj čovek je bio potpuno zaboravljen. Kao njegov bivši student i poštovalac njegovih principa i vrednosti novinarstva imao sam moralnu obavezu da mu se na ovaj način odužim“, rekao je Radivoj S. Petrović.

On je dodao da je u pisanju knjige učestvovalo više od 50 ljudi, a više od 30 Lukačevih studenata, tzv. „Lukačevih beba“…

To je za sve nas u novinarstvu prilika da vratimo na veliku scenu principe i vrednosti novinarstva u situaciji kada je ono ozbiljno ugroženo i kada se dramatično stropoštava“, rekao je Radivoj S. Petrović.

Koautor monografije Slobodan Penezić zahvalio je UNS-u što je „prepoznao vrednost iznad vrednosti same knjige“.

Pokušali smo da reafirmišemo i revitalizujemo ono kako je Lukač, u teoriji i praksi, doživljavao novinarstvo. Danas je više nego ikad ono što živimo definisano onim šta pišemo, kako govorimo i šta čitamo i slušamo. Ovo je naš poziv da shvatimo da je trenutak odavno prošao da se zamislimo i da na drugi način pristupimo našem novinarskom poslu“, rekao je Penezić.

Podsećanja radi, članovi žirija koji su odlučivali o nagradama bili su Mileva Malešić (predsednica), Aleksandra Orlić, Živojin Rakočević, Dragoljub Janojlić i Radoman Kanjevac.
„Ova monografija podseća nas na to koliko je važna uloga novinara u društvu i kakav bi novinar trebalo da bude, i to onda kada je najviše potrebno – u vreme kada se zbog tabloidizacije i smanjenja kvaliteta medijskog sadržaja čini da kvalitetno novinarstvo polako umire“, navedeno je, između ostalog, u obrazloženju žirija.
Svečanom ceremonijom ujedno je obeležen i 142. rođendan UNS-a, uz nadu i želju svih prisutnih da novinarsku profesiju očekuje bolja budućnost nego što je sadašnjost.