Autor, doc. dr Adam Petrović, napisao je knjigu koja se po svojoj strukturi i sadržaju u ogromnoj meri oslanja na silabuse predmeta Teorija sportskog treninga i Antropomotorika, koji su sastvani deo nastavnog plana Fakulteta za sport. Na brojnim fakultetima iste stručne i naučne usmerenosti, u nastavnom planu sadržaj predmeta Antropomotorika je sastavni deo predmeta Teorija sportskog treninga. Velika međusobna usklađenost ova dva predmeta, bili oni u nastavnom planu zajedno ili odvojeno, logična je sa stanovišta napora da se čovek razvije i dostigne svoj sportski maksimum.

Savremeni pristup problematici strukture motoričkih sposobnosti, zakonitostima i problemima integralnosti teorije sportskog treninga kao i odnos tradicionalne teorije sportskog treninga i blok periodizacije sportskog treninga, posebni je kvalitet dostavljenog rukopisa. Višegodišće iskustvo prof. dr Adama Petrovića u ovoj oblasti omogućilo je autorski pristup koji čitaocu pruža mogućnost relativno lakog razumevanja kompleksnosti motoričkih sposobnosti u sportskom treningu.