Monografija Nauka i metod, sa podnaslovom metodologija na-učno-istraživačkog rada u sportu, namenjena je prvenstveno studentima poslediplomskih (master) studija Fakulteta za sport Univerziteta Union – Nikola Tesla, Beograd. Cilj je da se temeljna metodološka uputstva obrađuju onoliko koliko to dozvoljavaju namena i obim ove monografije, a zatim da se suština prenese na najjednostavniji način. Svrha ove monografije je da pruži ideje i sugestije za buduća istraživanja i da studentima olakša polaganje ispita iz predmeta Metodologija naučno-istraživačkog rada u sportu. Кorist rukopisa se ogleda pre svega u tome što su metodološka pitanja sagledana iz ugla različitih nauka koje se bave fonomenom sporta. Najviše se to odnosi na pristup u okviru disciplina menadžmenta i marketinga u sportu.

Rad na knjizi o nauci i metodama koje se koriste u naučnom istraživanju nije samo uobičajen izazov, već zahteva i izvesnu dozu znanja, istrajnosti, strpljenja, samopožrtvovanja ali i hrabrosti, jer su mnogobrojni ugledni profesori već opširno govorili i pisali o ovoj temi. Sledeći izazov je napraviti tekst sa puno stručnih termina, a da je razumljiv i interesantan studentima.

Monografija je podeljena na sedam, logički i metodološki, povezanih delova. Posebna vrednost su intervjui sa eminentnim naučnim radnicima, poput uvaženog profesora Vladimira Кoprivice, koji nam je ukazao na moguće pravce (puteve) razvoja nauke u sportu. Recenzenti monografije su: prof. dr Srećko Jovanović, Fakultet za sport, Univerzitet „Union – Nikola Tesla“; prof. dr Zvezdan Arsić, Dekan, Filozofski fakultet, Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Кosovskoj Mitrovici; prof. dr Milovan Vuković, prodekan za nauku, Tehnički fakultet Bor, Univerzitet Beograd i prof. dr Aleksandar Prnjat, Fakultet za menadžment u sportu, Alfa BК Univerzitet. Odlukom NNV i Saveta za izdavačku delatnost Fakulteta za sport, rukopis je odobren za štampu i upotrebu u nastavi kao monografija.