Drugo izdanje knjige “Nisam stigao ni da ostarim” autora Vuka Rašovića, legendarnog džudiste, u izdanju Fakulteta za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla” predstavljeno je pred punom salom u Voždovačkom centru “Šumice”.

Naš fakultet je i ovim izdanjem nastavio svoju već sada bogatu izdavčku delatnost i ponovo pokazao da zna da podrži dela koja doprinose razvoju i sporta i nauke

Kroz ovu knjigu je čuveni sportista i dugogodišnji istaknuti sportski funkcioner otkrio šta je ustvari džudo. Vuk Rašović je bio višestruki prvak Srbije i bivše Jugoslavije. U seniorskoj konkurenciji se takmičio do svoje 50. godine kada je počeo da nastupa u kategoriji veterana u kojoj je osvojio čak 87 medalja na međunarodnim takmičenjima – 62 zlatne, 17 srebrnih i osam bronzanih.

Promociju knjigu svojim prisustvom uveličali su Zoran Gajić, ministar sporta, Svetozar Mijailović, predsednik fudbalskog kluba Crvena zvezda, Ivan Ćurković, bivši predsednik FK Partizan i nekadašnji predsednik Olimpijskog komiteta Srbije i Crne Gore, Bratislav Đorđević, istaknuti košarkaški trener, brojni sportisti i funkcioneri, kao i prijatelji Vuka Rašovića koji su došli da se upoznaju sa knjigom koja kroz biografiju čuvenog džudiste govori o istoriji i razvoju ovog sporta na našim prostorima.

“Hvala Zoranu Gajić, ministru sporta, ljudima iz Makedonije, Valjeva, Bora iz mnogih mesta u Vojvodini, koji su prevalili dug put da bi večeras bili ovde”, rekao je Rašović, a onda nastavio: “Meni se desilo da me džudo sčepa i naša ljubav traje preko 60 godina. Sav taj trud i napor meni su bili veselje i veliko zadovoljstvo. Bilo je tu i velikih pobeda i teških poraza, ali bio je to jedan sadržajan život i na tome sam zahvalan onome koji nas drži i uzima”.

Rašović je naglasio da džudo vaspitava za donošenje odluka.

“U tih četiri minuta, koji mogu biti i 20 minuta, ljudi unose sve. Veštinu, rad, strategiju, taktiku i sve se rešava u jednoj sekundi. To je i jedno veliko iskušenje, ali i veliko zadovoljstvo. Mene to drži i dan danas. Sport vam pomaže da možete da podnesete starost i da vam bude srećna. Mogu da vam kažem je među vam čovek bogatiji od Ilona Maska, jer ono ovo danas ne bi mogao da doživi. Mogao bi da kupi, ali to nije isto”, zaključio je Vuk Rašović.

U ime izdavača Fakulteta za sport govorio je prof. dr Srećko Jovanović, rukovodilac Centra za kvalitet.

“Fakultet za sport ovim drugim izdanjem istrajava u svom strateškom opredeljenju da pomaže izdavanje rukopisa, koji zadovoljavaju određene uslove. Prvo da ti rukopisi po svom sadržaju imaju veze sa sadržajima studijskih programa na našem fakultetu. Zatim da promovišu sportove, izučavaju razvoj sportskih grana, a posebno da promovišu njihove pozitivne vrednosti. I treće da afirmišu ličnosti koje su zaslužne po različitim osnovama za razvoj sporta. Govorio sam i povodom prvog izdanja i od tada se ništa nije promenilo, jedino što nam se Vuk Rašović, u međuvremenu, podmladio. Sve ostalo je ostalo isto“.

Veliki doprinos da knjiga ugleda svetslost dana dala je urednik i priređivač Jadranka Jakšić.

„Vuk Rašović živopisno opisuje razvoj džudoa u tadašnjoj Jugoslaviji i svoje tadašnje saborce. Knjiga donosi i priče o pobedama, osvajanju medalja, porazima, prijateljstvima, odnosima, konfliktima… To je sve ono što čini sport. Kada se tome dodaju ilustracije možemo sa punim pravom da kažemo da knjiga nadrasta taj lični momenat i ulazi u onaj deo okvira koji možemo nazvati dokumentarnom prozom, jer ovo i jeste istorijski dokument. Čitaoce će posebno osvojiti duh optimizma i radosti koji se oseća na svakoj stranici. Ako bi morala da je opišem u jednoj rečenici, ova knjiga je oda životu“, istakla je u inspirativnom govoru Jadranka Jakšić.