Fakultet za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ odlikuje se jedinstvenim studijskim programima, a u prilog tome svedoči podatak da je jedini fakultet u regionu i šire koji školuje trenere u sportu. Studijski program Trener u sportu, akreditovan je od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, traje četiri godine i njegovim okončanjem stiče se 240 ESPB (Evropski Sistem Prenosa Bodova) i zvanje  – diplomirani trener u sportu.

Prof. dr Adam Petrović, prodekan za nauku, jedan je od mlađih kadrova, koji doprinosi sve većem ugledu koji ima naša visokoobrazovna ustanova. Bio je jedan od najboljih studenata Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, na kojem je kasnije sa najvišim ocenama završio master i doktorske studije.

Pored uspešne akademske karijere, Petrović već dugi niz godina radi kao trener u našim najjačim klubovima. Tokom 2017. bio je kondicioni trener u seniorskom timu košarkaškog kluba Partizan, a trenutno radi kao stručnjak zadužen za fizičku pripremu sa mlađim kategorijama košarkaškog kluba Crvena zvezda.

Prof. dr Petrović je govorio o svim segmentima rada na Fakultetu za sport, od teorijskog znanja, do praktičnog koji se ogleda kroz rad u sportskim kolektivima.

Šta je to što studijski program Trener u sportu na Fakultetu za sport čini jedinstvenim?

“Ovaj studijski program jedinstven je po cilju, preciznosti znanja koje se nudi i ishodu. Studenti se tokom studija osposobljavaju za realne potrebe profesije koju su izabrali – trener u sportu”, istakao je prof. dr Adam Petrović.

Koliko znači budućim trenerima što je veoma veliki akcenat na praktičnom radu?

“Veliki deo nastavnog sadržaja ima praktične teme. Kada kažemo praktične teme, to se pre svega odnosi na dileme sa kojima se trener susreće u realnom radu. Tokom studijskog programa pažljivo se otklanjaju dileme, a studenti sa dobrom osnovom u znanju postaju kompetentni za svoj budući posao”.

Koliko pomaže postojanje naučno dijagnostičkog centra za dalji stručni i naučni razvoj?

“Bez naučno-istraživačke laboratorije nezamisliv je razvoj znanja u određenoj oblasti. Naša laboratorija trenutno ima dve osnovne funkcije: a) prikupljanje podataka u funkciji rasta naučnog znanja kroz objavljivanje radova u relevantnim naučnim časopisima i b) realizacija nastave i upoznavanje studenata sa osnovama istraživanja u sportu. Razumevanje rezultata dobijenih testiranjem ili istraživanjem je od izuzetnog značaja za budućeg trenera”.

Nastavni kadar Fakulteta za sport je izuzetno kvalitetan. Svi nastavnici imaju veliko iskustvo u radu u klubovima, reprezentacijama i jedni su od najcenjenijih ne samo u Srbiji, nego u regionu.

“Pored ‘akademskog duha’ koji je prisutan na fakultetu, prisutan je i ‘stručno-praktičan duh’ koji se stvara u stručnim razgovorima. Primetio sam jedan divan fenomen, Fakultet je postao izvor stručnog znanja. Na tom zajedničkom izvoru zajedno se stručno okrepljuju studenti, uspešni treneri i profesori. Divno je videti kako kroz dijalog ljudi od struke koriguju ili učvršćuju svoja znanja koja kao ishod imaju uspešan rezultat u sportu”, u dahu je rekao Adam Petrović.

Fakultet za sport ima ugovore o saradnji sa svim vodećim klubovima, sportskim organizacijama. Da li to olakšava posao našim studentima jer imaju mogućnost da lakše dođu do zaposlenja i tokom trajanja studija?

“Naravno, stečene kompetencije na Fakultetu za sport su suštinski i formalno prepoznate u sistemu sporta naše zemlje”.

Veliki je broj naših studenata koji nisu imali vrhunsku sportsku karijeru i koji se odlučuju da kroz Fakultet za sport možda kroz trenerski posao ostvare svoje snove.

“Biti vrhunski sportista ili trener su dva odvojena, različita puta. Fakultet za sport je uticao i uticaće na mnoge trenere, ali i sportiste da ostvare svoje ciljeve. U to ne treba sumnjati”.

Najveći broj vrhunskih sportista se uglavnom odlučuje za ovaj studijski program. Šta je to što im Fakultet za sport nudi?

“Razumevanje konteksta bavljenja vrhunskim sportom i usklađivanje nastave i realnog sportskog života. Kada student, vrhunski sportista, oseti podršku, postaje motivisan za dalje produbljivanje znanja u oblasti sporta.  Često takve osobe postanu „suvo zlato“ za našu struku”

Šta je  glavni razlog da se budući Treneri u sportu opredele za naš fakultet?

“Dobro znanje od koga može pošteno da se živi”, kratko i jasno je poručio prof. dr Adam Petrović.

Podsećamo da je u toku predupisna prijava za školsku 2024/25 godinu, koja obezbeđuje popust na školarinu, i da traje do 1. aprila, kao i da je broj mesta na studijskim programima Trener u sportu, Menadžment u sportu i Sportsko novinarstvo ograničen.