Studijski program Menadžment u sportu na Fakultetu za sport Univerziteta “Union – Nikola Tesla” prepoznat je od budućih akademaca da nudi širok spektar mogućnosti po završetku studija. Na ovom studijskom programu ukupno ima 60 mesta i svake školske godine ona se veoma brzo popune.

Prof.dr Ana Gavrilović od 2015. godine je kao nastavnik direktni učesnik i svedok rasta ovog studijskog programa. Profesorka Gavrilović članica je brojnih udruženja i organizacija među kojima su: Ekspertski tim Udruženja vaterpolo trenera Srbije zadužena za obrazovanje, Svetske federacije za fizikalnu medicine i terapiju, Regionalnog foruma za međunarodne i strateške studije za oblast sport i zdravstvo.  Takođe, stručni je predavač Fudbalskog saveza Srbije kao i akreditovani predavač Zdravstvenog saveta Srbije na program kontinuirane medicinske edukacije – Menadžment u zdavstvu.

U razgovoru nam je otkrila šta je to što Menadžment u sportu čini jedinstvenim u odnosu na slične studijske programe na drugim fakulitetima i kako teče proces sticanja znanja.

Kako biste opisali šta je suština studijskog programa Menadžment u sportu?

“Menadžment je zapravo veština upravljanja u određenoj oblasti. U ovom slučaju na našem studijskom programu – Menadžment u sportu bavimo se svim procesima organizacije i upravljanja u sportskoj delatnosti. Sport sam po sebi u današnjoj formi postojanja, apsolutno ne bi mogao da funkcioniše bez ljudi osposobljenih za neophodne organizacione aspekte. Nabrojaću samo neke od njih, kao što su: priprema sportskih objekata za trening i organizaciju sportskih događaja, organizacija samog takmičenja, ljudi, opreme, smeštaja, ishrane, tehnike, sportskh rekvizita, pa kroz pribavljanje finansijskih sredstava kao jednog od bitnih faktora sportske industrije, logistike oko samih sportista i različitih sportskih stručnjaka, komunikacije, bezbednosti, marketinga, popularizacije i brojnih drugih faktora”

Šta je ono što Fakultet za sport nudi svojim studentima?

“Na studijskom programu Menadžment u sportu našim studentima, zapravo dajemo alate i tehnike, znanja i veštine koje će umeti da primene u praktičnim procesima sportske delatnosti u kojoj se budu zaposlili po završetku fakulteta. Sam proces sticanja znanja je postepen i suptilan, gde u početnim godinama studija studenti dobijaju informacije o samoj sportskoj industriji, saznaju šta je to menadžment, kakva je organizacija u sportu na svim nivoima, savezima, klubovima, događajima, ko su akteri u svakom delu organizacionog procesa, ko i kako reguliše oblast sportske delatnosti, da bi na višim godinama studija ova znanja i alate primenjivali u praksi i na praktičnim primerima se osposobljavali za rad u ovoj delatnosti”.

Da li znanja stečena na našem fakultetu mogu odmah da se primene?

“Apsolutno. Student sa ovog studijskog programa izlazi kompletno osposobljen za rad u svim sferama sportske industrije. Znaće da osnuje klub, vodi njegovo poslovanje, pribavi sredstva, prati i usmerava tokove novca, procese marketinga, adekvatno bira I sastavlja timove ljudskih resursa, svu logistiku oko sportista i sportskih stručnjaka, o formiranju i organizovanju rada i razvoja mlađih kategorija, trenerima, opremom, načinima komunikacije, bezbednošću i brojnim drugim veštinama neophodnim učesniku industrije sporta”.

Koliko je lako ili teško našim diplomcima da nađu posao u svojoj oblasti i da li mogu li da rade u sferama koje nisu vezane za sport?

“Mnogi studenti koji su kod nas završili ovaj studijski program se nalaze na rukovodećim pozicijama u klubovima, savezima i sportskim organizacijama. Bitno je naglasiti da po završetku studija brojne poslovne organizacije koje nisu u oblasti sporta, a imaju dodir sa istim, prepoznaju naše studente menadžmenta kao osposobljene i potkovane opštim organizacionim znanjima i veštinama, primenjivim u različitim oblastima poslovanja i zapošljavaju ih u svojim firmama i preduzećima. Znači da ako student odluči da nekom periodu svoje karijere pređe u neku drugu oblast poslovanja može bez problema iskoristiti znanja stečena na našem Fakultetu”.

Kako na studijama funkcioniše spoj teorijskog i praktičnog znanja?

“Imamo sjajan nastavni kadar, koji to uklapa na pravi način. Većina profesora se bavila sportom ili radila u različitim sportskim organizacijama pa imaju direktna saznanja o potrebama studenata i znanjima koje isti moraju usvojiti, savladati i pretstaviti ih praksi”.

Kako tumačite konstatno veliko interesovanje za ovaj studijski program?

“Menadžment u sportu je studijski program na Fakultetu za sport koji se prvi popuni i najveći broj zainteresovanih studenata se opredeljuje upravo za ovaj smer. To mislim da dovoljno govori o kvalitetu. Studije sa ovog smera se mogu nastaviti na dva Master studijska programa na našem fakultetu: Master menadžment u sportu i Master menadžment u turizmu i rekreaciji, pa se time zatvara krug kvaliteta obrazovanja potrebnog za rad u sportu”.

Podsećamo da je u toku predupisna prijava za školsku 2024/25 godinu, koja obezbeđuje popust na školarinu, i da traje do 1. aprila, kao i da je broj mesta na studijskim programima Trener u sportu, Menadžment u sportu i Sportsko novinarstvo ograničen.