Kapitalna monografija „SERGIJE LUKAČ – PROMETEJ NOVINARSTVA“ prof. dr Radivoja Petrovića i doc. dr Slobodana Penezića, u izdanju Fakulteta za sport Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ i Službenog glasnika, u čijem stvaranju je učestvovalo više od 50 ljudi, a među njima i 16 studenata kroz redovnu nastavu, nastavlja da živi svoj život.

Nakon izlaženja iz štampe tokom Sajma knjiga i sajamske promocije, ovo nesvakidašnje štivo o jednom od osnivača prve akademske novinarske katedre na ovim prostorima i jednom od kreatora tranzicije kultnog političkog nedeljnika NIN u njuz-magazinsku formu povod je za prvi susret Lukačeve medijske dece, zamišljen kao skup „Lukačevih bebaˮ, najbrojnije porodice u srpskom novinarstvu, Lukačevih profesionalnih sledbenika i potomaka, ali i svih ostalih poštovalaca njegovog lika i dela.

Ovo druženje održaće se u ponedeljak, 12. februara, tačno u podne, u Ateljeu 212 u Beogradu, kada će pored autora o monografiji i liku i delu Sergija Lukača govoriti njegovi: prof. dr Neda Todorović, prof. dr Slobodan Reljić, novinar i urednik Milan Milošević, bliski porodični prijatelj Risto Čalija i novinar i urednik Zdenko Pop; kao i recenzenti ovog izdanja prof. dr Vladimir Koprivica, prof. dr Milica Kulić i knjiiževni kritičar i urednik Petar Arbutina.
Moderator će biti Sanja Dragićević Babić, novinarka Radio-televizije Srbije.

Od njene objave, sama monografija je vidno prisutna u javnosti, a nedavno je nagrađena i prestižnom Specijalnom nagradom „Žika M. Jovanovićˮ, koju dodeljuje UNS za doprinose u istoriji štampe i novinarstva, teorijske radove o novinarstvu i publicistička dela.

Pojavi ovog izdanja profesionalno su se odužili i mediji, među kojima se posebno ističu Politika i tekst Marine Vulićević „Činjenice su svete, a komentari slobodni“ (3. januar), autorsko sećanje u NIN-u Nede Todorović „Potpuna informacija je uslov i početak demokratije“ (11. januar) i feljton u vikend dodatku lista Danas „Naglašeno rušio klišee, posebno u novinarskom esnafu“ (27. januar), kao i gostovanje autora u jednoj od najgledanijih zabavnih emisija RTS – „Šarenica“.

Uz navedene medije o ovom izdanju su izveštavali i brojni drugi, a prilika za okupljanje i razmenu mišljenja upravo svih aktera zainteresovanih za stanje i razvoj novinarstva biće upravo predstojeći skup u Ateljeu 212.

„Prvi skup Lukačevih beba” će biti prilika da se progovori o profesionalizmu, znanju, istini i poštenju, svemu što je krasilo lik i delo omiljenog profesora, ali i pokušaj da oca ovdašnjeg modernog žurnalizma spasimo od dubljeg zaborava, reafirmišemo autentičnu akademsku školu i praksu srpskog i jugoslovenskog novinarstva koja nosi njegov pečat i vratimo se novinarstvu kao časnoj profesiji na medijskom nebu Srbije.