Povodom desetogodišnjice Fakulteta za sport, Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ u Beogradu, organizovana je međunarodna naučna konferencija u okviru proslave vrednog jubileja.

Međunarodna naučna konferencija „Sporticopedia SMB 2023“ osnovana je sa ciljem uključivanja naučnih radnika sa fakulteta i instituta, kao i eksperata iz oblasti sporta i fizičkog vaspitanja, u traženju rešenja za izazove u savremenom, dinamičnom okruženju. Konferencija je strukturirana kroz tri glavna segmenta: fizičko vaspitanje, komunikacija i menadžment u sportu.

Cilj konferencije „Sporticopedia – SMB2023“ je identifikacija problema s kojima se suočavaju fizičko vaspitanje, sport i rekreacija, ali i pružanje odgovora kako prevazići ove probleme. U skladu sa definisanim kriterijumima, pristiglo je 36 radova (sažetaka) u okviru tematskog područja, a posle recenzija, Naučni odbor je prihvatio 29 radova na engleskom jeziku.

Odabrani radovi su raspoređeni u tri sesije za usmena izlaganja, kao i jednu sesiju za postere. Nešto manji broj od ukupnog broja usmenih izlaganja na konferenciji, autori su poslali na recenziju za Zbornik radova, od kojih je 24 članka dobilo pozitivne recenzije i objavljeni su u ovom Zborniku radova. Prihvaćeni radovi su objavljeni u štampanom i elektronskom obliku, uključuju 318 stranica.

Uskoro će svi radovi biti postavljeni na sajtu konferencije www.smbconference.edu.rs

S obzirom na uspeh prve konferencije, već su počele pripreme za drugu konferenciju Sporticopedia SMB 2024,  za koju verujemo da će biti još bolja i posećenija od prve. U ime organizatora, izražavamo zahvalnost svim organizacijama i pojedincima koji su podržali inicijativu za organizaciju ove konferencije. Takođe, želimo da izrazimo zahvalnost svim autorima i učesnicima iz zemlje i inostranstva za njihov doprinos”, istakao je prof. dr Dejan Dašić, predsednik naučnog odbora Sporticopedia SMB.

Naredna međunarodna konferencija „Sporticopedia“ održaće se najverovatnije u novembru naredne godine, a tačan datum biće uskoro određen.